Fórum - Téma


Policejní passat na D1 - překročení rychlosti


Fórum Dopravní přestupky Policejní passat na D1 - překročení rychlosti
sttv  
2013-11-16 19:49:08

Zastavil mě policejní Passat na dálnici D1. Po odečtení odchylky mi naměřili 153 km/hod, tedy o 23 km/hod více. Bylo to v září, za bílého dne, na dálnici byl nízký provoz, podmínky pro provoz byly ideální, nebylo namrzlo, nesněžilo, nebyl prudký déšť ani nebyla mlha.

Domnívám se, že nebyl naplněn materiální znak přestupku, který musí být prokázán společně s formálním znakem přestupku, neboť jsem nikoho neomezil, natož abych někoho ohrozil, provoz mírný, podmínky ideální. Těžko by někdo hledal nějakou společenskou nebezpečnost na takovém počínání, kór když se již léta mluví o tom, že se zvedne rychlost na dálnici na 160 km/hod. I mé řidičské schopnosti jsou vysoce nadprůměrné (skromnost stranou :D). Jako řidič jsem byl dobře vyspalý, svěží a plně koncentrovaný. Řídil jsem vůz, který byl po technické stránce naprosto vpořádku a který má velmi dobré jízdní vlastnosti (a mimo jiné má maximální rychlost 250 km/hod).

Policejní Passat měřil radarem POLCAM, tedy nebylo to detekovatelné žádným anti-radarem, neboť se jedná o pasivní systém kamery - záznamu videa, GPS souřadnic a vzdálenosti od měřeného vozidla a ujeté vzdálenosti. Dá se úspěšně zpochybnit přesnost a metoda měření? Četl jsem na některých webech, že se někteří právníci domnívají, že je tento systém měření snadno zpochybnitelný a napadnutelný.

Máte nápad, jak se bránit proti této policejní buzeraci? Na místě jsem blokově nic neřešil, nechal jsem to dát do správního řízení.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s policejními Passaty?

Mohou policajti měřit, aniž by po celou dobu zapli majáky, když musí jet stejnou rychlostí jako vozdilo, které se snaží změřit? Pokud by tím porušili předpisy, dá se takto získaný důkaz vůbec uznat?

Mnohokrát jsem četl, že policejní passat se přiřítí zezadu, jedete v levém pruhu, tak zrychlíte a uhnete do pravého pruhu, což byl přesně můj případ. Když někdo chce jet rychleji, snažím se mu uvolnit cestu. Když ale máte pocit, že Vás policejní vůz "tlačil" a vyprovokoval k rychlejší jízdě, je to vpořádku či se dá tímto hájit?

Četl jsem, že musí být dodržena podmínka vzdálenosti na začátku a konci měření. Jaké jsou Vaše zkušenosti v tomto směru a případnou obhajobou?

2013-11-17 12:03:22

K otázce modrých majáků vím to, že Policie nemusí mít zaplý maják když jedou rychleji než je dovoleno, maják se používá pro výstrahu ostaním účastníkům silničního provozu, jako např. aby uvolnili cestu, nebo naopak zastavili z nějakého důvodu (silniční kontrola, neprůjezdná silnice apod.). K další otázce ohledně toho, že jsi vlastně jel rychleji kvůli tomu, že jsi chtěl co nejrychleji opustit levý pruh aby jsi nezdržoval Passata za tebou, to je těžké dokazování, buď vlastní kamera, nebo si vyžádat kamerový záznam z policejního vozu, kde musí být zachycena situace během měření, kde bude zřejmé, že jsi předjížděl pomalu jedoucí vozidlo. Jinak Policejní radary a zvlášť ty nové v Passatech jsou přesně certifikovány a tak zpochybnění o jejich funkčnosti si myslím neprojde. Policejní auto nemusí jet stejnou rychlostí za měřeným vozidlem aby ho změřilo, klidně mohou stát na místě. Kamery snímají ze předu i ze zadu.

sttv  
2013-11-17 18:35:59

tarzan68: to máš asi pravdu, v zákoně je řečeno, že stanovené policejní složky mají výjimku. Ale by mě zajímalo, kde přesně je to napsáno které, zda to je někde v zákonech o PČR či kde.

S tou kalibrací mi taky přijde, že to asi většinou budou mít ohlídané. I když člověk zslyšel už spousty případů, že právě na tomhle to ve správních řízeních projeli ... ale to asi nebyl ten sbor Simír a spol.

Nějaký další nápad, jak se té policejní buzeraci bránit?

2013-11-19 22:17:35

Ohledně (ne)používání majáků při tzv. "chytání silničních pirátů": http://www.autoweb.cz/pol...h-majaku-a-jejich-mereni/. Zatím je stav takový, že soudy se přikloní spíše k policejní versi vysvětlení, protože by pak musely přiznat, že policajti získávají důkazy nezákonně.

Obecně platí, že komunikaci s hlídkou omezíme na minimum, ale chováme se slušně a zdvořile, nebereme na vědomí její sliby "pane, my vám to dáme za pětikilo, je to bez bodů", odmítneme se vyjádřit k čemukoliv a odvoláme se do správního řízení.Do protokolu napíšeme, že nesouhlasíme s obviněním ze spáchání údajného přestupku, zbytek volné plochy proškrtáme a protokol nepodepisujeme. Nevepisujeme žádné odůvodnění, nebudeme nabíjet nepříteli munici proti nám. Počkáme, až dorazí platební rozkaz z příslušné radnice (může trvat i několik měsíců - policie má čas na předání agendy správnímu úřadu tuším až 60 dní, správní úřad pak má na vyřízení 30 dní). Proti platebnímu rozkazu se do 15 dní ode dne doručení odvoláme a tím zahájíme správní řízení. Doporučuji se nechat zastupovat buď právníkem, nebo někým, kdo se vyzná ve správním řádu a nelekne se nátlaku.

Musíme se ale rozhodnout na místě, zda se nám vyplatí do správního řízení jít. Já zatím šel do všech z principu a zatím jsem ustál všechna. Obvykle to skončilo na tom, že buď byl důkaz proti mně získán nelegálně (radar použitý v rozporu s návodem k použití, neexistence materiálního aspektu údajného přestupku, která byla přímo zdokumentována na fotografiích z radaru nebo mými bezprostředně po zastavení policí), nebo se objevily logické rozpory ve zdůvodnění mých údajných přestupků, které na míle smrděly podjatostí správního úřadu vůči mě. Skončilo to pokaždé tak, že správní úřad nechal celou věc raději promlčet, než aby mi dal za pravdu. Pokud se rozhodnete do SŘ jít, pak pečlivě dodržujte všechny zákonné lhůty.

Hint: odpověď správnímu úřadu je nutné odeslat v nejzažším možném termínu v rámci zákonné lhůty prostřednictvím datové schránky nebo národní poštovní služby. Tou může být i pošta v Kamerunu, takže pokud se podá doporučený dopis v Kamerunu, jako toho důkaz slouží podací lístek. Vy jste svou povinnost splnili a to, že dopis putoval po planetě čtyři měsíce, už ovlivnit nemůžete. Na tom se dá uhrát hodně bodů. Bohužel ti, kteří mají datovou schránku, jsou z této hry venku, protože dle zákona a správního řádu musí úřady přednostně doručovat do datové schránky.

Ale protože až 60% přestupků má procesní a právní vady, vyplatí se bojovat .

sttv  
2013-11-19 22:48:09

viktora: díky, ten článek je užitečnej, četl jsem ho a snažím se jím řídit. Zatím teda ještě nepoužívám poštovních služeb kamerunu, ale co není může být. Jinak jsem Googlil a těhle pár informací k tomu bylo k nalezení: http://cs.renault-club.cz...-passatu-a-dalsi-info-155 Snad to někomu trochu pomůže.

2013-11-20 10:56:00

sttv: Máte nápad, jak se bránit proti této policejní buzeraci?

já bych nápad měl,

dodržovat předpisy, to je povolenou max. rychlost a nebo potom neplakat a nehledat výmluvy (jak jsem odpočatej atd. k smíchu ) pokud by jsi sestřelil někoho před sebou (i za mírnýho provozu jak píšeš) co by bylo tvojí omluvou ?

klidně bych ti dal obecný ohrožení se sazbou na tvrdo

mimochodem překračuju taky povolenou rychlost , ale nevymýšlím pi-oviny, protože jsem svépravnej a se svým počinaním musím brat i nasledky z toho plynoucí

zaplať a buď rád žes neublížil někomu normálnímu

2013-11-20 12:53:13

lucius: Asi tak nějak, souhlasím s tebou.

2013-11-20 14:54:40

Já nesouhlasím. To je typický ovčanský přístup. Jsem na vás zvědavý, jak se budete kroutit, až vjedete do rychlostní pasti nebo až si na vás policajti budou cvičit svůj ostrovtip. Jsou místa, kde se podle předpisů jet prostě nedá nebo to nedává naprosto žádný smysl (pražská omezení na 50 km/h kvůli hluku na dálnicích) nebo kde jsou rychlosti snížené uměle kvůli výběru rychlostní daně (tzv. opuštěné stavby na silnicích, kde jsou nastavené 30 km/h značky a za nimi radar).

Ale kdo chce kam, pomozme mu tam, Vy si pěkně cvakejte pokuty, my se raději poučíme o svých právech, budeme si chránit svoje peněženky a posílat policajty s jejich buzeracemi za prkotiny tam, kam patří, tedy do Brusele .

2013-11-20 15:37:33

Kluci, všechno je to o zákonu padajícího hovna. Koho jsme si zvolili do vlády, ti jmenovali ministry, ministři velitele a ten zadává úkoly podřízeným policajtům, kteří jsou jenom obyčejné ovce na silnici. Ti se snaží jenom plnit svoje úkoly aby měli od nadřízených klid. Takže jestli chcete něco změnit, tak nejdříve musíte změnit vedení tohoto státu, aby policie skutečně pomáhala lidem a né jenom buzerovala a pokutovala za nesmysly.

2013-11-20 15:52:42

Jo, souhlas . Ale změnit systém se dá i občanským odporem, což je to, co provozuji já (a třeba i sdružení OSBID o.s. - www.osbid.cz)...

Někdy si říkám, že my jeepaři vlastně nemusíme ty silnice, zaplevelené radary a rychlostními pastmi, tak úplně používat, ne? Však máme auta, co projedou i mimo silnici .

2013-11-20 20:49:33

V ČR není moc míst, kde by se dalo jezdit JEEPem mimo silnice, všude je soukromý pozemek buď oplocený nebo ohradníky, čekající na milionové dotace za udržování travního porostu. Jo takové Rumunsko nebo Ukrajina, tam je to o něčem jiném.

2013-11-21 08:13:26

viktora:

postav se do role toho poškozenýho (někdo ti udělá škodu třeba velkou rychlostí)

minulý měsíc mě kamionem málem zabil syna kokot co nedodržuje rychlost a nebyl ani schopnej nest zodpovědnost za svoje jednání, protože mladej nezavolal policajty (pan tirak moc prosil). A potom dle slov pana tiráka když jsme se sešli mu tam prý vjel na 70tce jel KAMIONEM 90 a mladýho předjížděl když jel oproti další kamion, zadníma kolama mu vzal dveře,zrcatko a blatník (prostě ho vytlačil za krajnici) policajty volat nechtěl že všechno opraví PROČ ! protože by dojezdil, že ? a to je případ i tady za volantem king a když k něčemu dojde kvičí jak prase, já nic, to je buzerace policajtů PROBERTE SE snad nechcete, aby tady na silnicích vladlo právo silnějšího jak v rusku ......

jinak stejně jsem kdysi v 18 ti dopadl já, z vedlejší mě napral ožralej s žigulem na zadek jen tak tak jsem to ustál, taky mě uchlácholil že dá všechno do pořádku a když přišel za otcem druhý den (střízlivej) ,protože to bylo jeho auto, tak to svalil na mě že jsem sice jel v obci po hlavní, ale moc rychle (pamatuje že jsem 60ku nepřekročil což byla max. povolená v obci)

TAKŽE JO JEZDĚTE RYCHLE (TAKY JEZDÍM), ALE CHOVEJTE SE JAK CHLAPY A POSTAVTE SE ČELEM KE SVÝMU PRŮSERU

2013-11-21 09:25:15

lucius: Mrzí mě Tvoje zkušenosti, ale na mém postoji se nic nemění. Neohrožuje rychlost, ohrožuje konkrétní člověk. Ten debil v kamionu by Tvého syna ohrozil stejně, i kdyby tam byla třicítka místo 70. Vždycky to záleží na lidech. Právě proto cítím odpovědnost sám za sebe, očekávám vždy to horší od ostatních na silnici a nespoléhám se na to, že všichni budou tupě dodržovat mnohdy nesmyslné předpisy. Podobné je to s aktivistickými pumpičkáři - ti taky chtějí, aby se jim ostatní přizpůsobovali, přitom sami prasí o stošest. Jezdím defensívně, předvídám a snažím se nechávat si dost prostoru i pro řešení chyby někoho jiného a zatím mi to vychází. To holt taky znamená, že někde jedu podstatně méně, než je rychlostní limit a někde jedu rychleji. Kdy už sakra lidem dojde, že to není rychlost, co zabíjí, ale nedostatek řidičské empatie, předvídavosti a selského rozumu? Mrtví a ranění pouhým úředním omezením čehokoliv nezmizí, ba spíše naopak.

Průser není to, že mi na dálnici změří o dvacet kilometrů víc než je limit. Průser není, když pojedu na kvalitních letních pneumatikách po zasněžené silnici s tím, že tomu přizpůsobím svou jízdu. Průser není, když pojedu po liduprázdném městě 70 tam, kde je normálně 50. Průser není, když mě změří rychlostní past nebo když pojedu s vozíkem, který prázdný váží pár kilo, byť podle papírů má moje souprava víc než 3500 kg. To všechno jsou bagatelní přestupky, které v civilisovaných státech řeší maximálně domluvou. Pouze tady jsou za to nepřiměřené tresty, které postrádají jakéhokoliv výchovného účinku a já se k tomu čelem rozhodně stavět nebudu, naopak. Budu se snažit tenhle systém rozbít. Až mě budou pokutovat za něco, při čem jsem prokazatelně ohrozil někoho jiného, pak ano, postavím se k tomu čelem. Dřív ale ne.

2016-03-14 22:52:15

No mě by jen zajímalo jak ti ta tvá předvídavost pomůže zkrátit brzdnou dráhu ,když pojedeš 70 v obci a vletí ti děcko před auto.V česku jezdí všichni špatně ,jen jeden řidič v celé republice je vysoce nadprůměrný, problém je v tom že každý si myslí že tím řidičem je právě on.

sttv  
2016-03-14 23:21:34

vlast: JJ, je to úplně stejné jako neplavcovi vysvětlovat, že uplaveš 50m pod vodou na jeden nádech. Chápu Tě.


Odpovědět