Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Právní poradna

Osoba blízká

5 let, 10 měsíců

Jaké jsou Vaše osobní zkušenosti s "osobou blízkou" ? A jaký máte názor na její využívání, ale i na to, jak se pořád mluví už dlouho o tom, že bude "zrušena" u dopravních přestupků ?


Odpověď +1   1 : 0

5 let, 10 měsíců
anonymní rádce

Osoba blízká je všeobecně známý pojem označující právo nevypovídat proti sobě či osobě blízké.

Pro Polici České republiky se vztahuje celý odstavec 3 § 61 zákona č. 273/2008 v tomto znění:

§ 61 - Podání vysvětlení

(3) Podání vysvětlení nesmí být od osoby požadováno, pokud by tím porušila zákonem stanovenou nebo státem uznanou povinnost mlčenlivosti, ledaže by byla této povinnosti příslušným orgánem nebo tím, v jehož zájmu tuto povinnost má, zproštěna. Osoba může vysvětlení odepřít pouze, pokud by jím sobě nebo osobě blízké způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za správní delikt.

Na Městskou Policii se vztahuje celý odst. 4 § 11 zákona 553/1991 v tomto znění:

Oprávnění strážníků

§ 11 - Oprávnění požadovat vysvětlení

(4) Vysvětlení může odepřít pouze osoba, která by jím sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťovala jako vlastní, způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za přestupek.

Za skvělý článek na toto téma můžeme poděkovat D-Fensovi http://www.dfens-cz.com/v...hp?cisloclanku=2009081701, který mě pomohl se v této problematice lépe zorientovat.

A když jsme u té osobní zkušenosti - mě (či mé osobě blízké) mechanismus osoby blízké funguje k velké spokojenosti :) Dle mého názoru je povinnost každého občana bránit se nesmyslnému útlaku úřadů. Dle mého názoru by se mělo mnohem více úsilí věnovat vyšetřování korupce, kriminality (krádeže, vraždy, ublížení na zdraví) a naopak mrhání státního rozpočtu na bezdůvodnou buzeraci a útlak obyvatel zcela vymítit.

Nenechte se šikanovat státem a braňte svá práva.


Komentáře (3)

Přidat komentář


  Japen, 5 let, 10 měsíců

Pro běžného řidiče by to bylo dobré ale prakticky stoprocentně to bylo zneužíváno opilci a feťáky a notorickými přestupkáři a tito experti by měli být v maximální míře z provozu eliminováni.


  viktora, 5 let, 7 měsíců

Smyslem je, neodvolávat se na osobu blízkou. Stačí jen uvést, že jsem majitelem vozidla, vím, kdo vozidlo naposledy řídil a dále odmítám na základě příslušných zákonů ČR vypovídat. Nikdy neplatit pokutu na místě, nepodepisovat protokol a nechat vše do správního řízení. Tím se získá čas na přípravu a možnou konzultaci s právníkem. Pokud se jedná o "závažnější" přestupek, pak je dobré provést dokumentaci místa přestupku (počasí, stav silnice, hustota provozu, rozhledové poměry apod., ideálně doložit forografiemi), protože tím získáte argumenty. S policajty se bavit minimálně, ale slušně a zdvořile, nic tím nezkazíte. Policajtům většinou jde o čárky za pokuty, čili správním řízením nic nezískají a za tu papírovou vojnu jim to nestojí, raději si počkají na někoho, kdo se nebude cukat a zaplatí na místě.


  Lada, 3 let, 11 měsíců

hodilo se to. asi 3x


Další otázky - Právní poradna Vložit otázku

ČKP zkušenosti Tak mě napadlo, že třeba má někdo "příjemný" zkušenosti s ČKP a jejich výběrem příspěvků.... Mě např. napsali , že chtěj bakšiš za to, že jsem měl nepojištěný vozidlo od 31.12 (skončení pojistky výpovědí), do 9.1.(uzavření nový výhodnější), přitom snad je 14dní lhůta na novou pojistku nebo dání zna......